Kalogh Naba i Burkina Faso
Opdateret: 7. februar 2010 kl. 12:33
|
|
Kologh Naba
(i Burkina Faso)
|
 |
|
|
|
I landsbyen Saaba har vi et projekt med syning af børnetøj, en systue, et snedkerværksted og havebrug med dyrkning af auberginer, samt tørring af diverse grøntsager. Vi fremstiller også sæbe på basis af kariténø dder/sheanødder.
Der er et behov for dansk ekspertise, også indenfor havebrug. Vi er derfor interesserede i danske specialister der kunne tænke sig at bo nogle vintermåneder under varmere himmelstrøg og undervise lokalbefolkningen.
Der er god plads i "Mudderhusene", der har moderne bekvemmeligheder som rindende vand og elektricitet.
Der har i 2005 på skift været 4 medlemmer nede og give en hånd med.
Forening Kologh Naba har en lokal systue, snedkerværksted, havebrug samt fremstiller sæbe.
Foreningen blev oprettet af Else Trærup i 2003 i landsbyen Saaba, 14 km fra Ouagadougou, hovedstaden i Burkina Faso i Vestafrika.
SuG støtter med efterlysning af eksperthjælp. |
| Rejsebreve / Billeder |
Fotoserie 3 2007, Fotoserie 2 2007, Fotoserie 1 2004, Nyhedsbrev nr 5. april 2006 – april 2007, Februar 2007 fra Else Trærup
Burkina venskabs forening stiftet 29.september: nyhedsbrev oktober |
|